Projekta "Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju kompetences centrs" 2016. gadā uzsāktie pētījumi

2016. gadā IT kompetences centrs projektā „Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju kompetences centrs” (līguma Nr. 1.2.1.1/16/A/007) uzsākti 18 pētījumi, no kuriem 13 pētījumi tiek īstenoti zinātniskajā virzienā “Biznesa procesu analīzes tehnoloģijas”, savukārt 5 pētījumi zinātniskajā virzienā “Dabīgās valodas tehnoloģijas”.

Pētījumi biznesa procesu analīzes tehnoloģijās, kurus īsteno  SIA “DIVI grupa” sadarbībā ar Latvijas Universitātes Datorikas fakultāti:

Pētījums Nr. 1.8 “Datu kvalitātes pārvaldība ar izpildāmiem biznesa procesu modeļiem”

Pētījuma ideja ir izveidot domēna specifisku pieeju un rīkus, lai informācijas sistēmās būtu iespējams automatizēti identificēt datu kvalitātes problēmas un sniegt lietotājiem atbalstu problēmu novēršanā. Piedāvātais risinājums paredz grafiskas un automātiski izpildāmas domēna specifiskas valodas un tās lietošanas atbalsta rīku izstrādi, kas nodrošinās elastīgu datu kvalitātes prasību formalizāciju un izpildi.

Pētījums Nr. 1.10 “Nerelāciju datu noliktavas izstrādes tehnoloģija”

Pētniecības projekta mērķis ir izveidot plašam lietotāju lokam pieejamu datu noliktavu tehnoloģiju, kas balstīta uz inovatīvām datu apstrādes tehnoloģijām, tomēr ir vienkārša lietošanā un izdevīga no izmaksu viedokļa. Pētījuma ietvaros tiks pētīts datu noliktavu domēns, apzināti komerciālie un brīvpieejas datu noliktavu risinājumi, veidots nerelāciju datu noliktavas tehnoloģijas prasību ietvars, kā arī sakomplektēts tehnoloģijas prototips, kuru, pēc aprobācijas un uzlabošanas fāzēm, ar laiku būtu iespējams izmantot mazo un vidējo uzņēmumu datu noliktavas izveides projektos.

Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds  Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt privātā sektora investīcijas P&A" 1.2.1.1. pasākuma "Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centru ietvaros.

IT kompetences centra projekta „Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs” pirmajā gadā ir pabeigti trīs pētījumi un apgūti vairāk kā 1,5 miljoni EUR.

Pirmajā projekta gadā pētījumu īstenotāji ir apguvuši 1,5 miljonus EUR no plānotajām attiecināmajām izmaksām, no kurām gandrīz 800 tūkst. EUR ir pētījumu īstenotāju privātais finansējums.

No projekta 19 pētījumiem pabeigti pirmie trīs pētījumi. 2017. gadā plānots pabeigt vēl piecus zinātniskā virziena “Biznesa procesu analīzes tehnoloģijas” pētījumus un šajā pašā zinātniskajā virzienā plānots uzsākt vienu jaunu pētījumu.

Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt privātā sektora investīcijas P&A" 1.2.1.1. pasākuma "Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei kompetences centru ietvaros”.

IT kompetences centra projekta „Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs” ievaros 2017. gadā ir pabeigti 8 pētījumi un apgūti vairāk kā 50% no plānotā ERAF atbalsta.

IT kompetences centra projekta ietvaros pabeigti astoņi zinātniskā virziena “Biznesa procesu analīzes tehnoloģijas” pētījumi. 2018. gadā plānots pabeigt vēl vienpadsmit pētījumus, no kuriem 5 pētījumi tiek īstenoti zinātniskajā virzienā “Dabīgās valodas tehnoloģijas”.

No projektam piešķirtā ERAF atbalsta 3 206 250,00 EUR uz 2017. gada beigām projektā ir apgūti vairāk kā 50%. Tāpat projekta ietvaros sagatavotas 32 zinātniskās publikācijas.

2017. gada nogalē IT kompetences centrs piedalījās Ekonomikas ministrijas rīkotajā konferencē INTER-COMP-INNO. Konferencē IT kompetences centru pārstāvēja SIA Tilde ar pētījumu “Runas automātiskās pazīšanas un sintēzes tehnoloģiju profesionālie lietojumi” un SIA Squalio cloud consulting ar pētījumu “Dziļo neironu tīklu metode auto transporta numura zīmju lokalizācijas un klasifikācijas precizitātes uzlabošanai”. Konferences bildes palūkojamas šeit.

IT kompetences centra projekta „Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs” ievaros apgūti vairāk kā 70% no plānotā ERAF atbalsta un 2018. gada otrajā ceturksnī pabeigti 3 pētījumi.

No projektā plānotajiem 19 pētījumiem īstenoti jau 15 pētījumi un līdz projektā beigām tiks pabeigti vēl trīs zinātniskā virziena “Biznesa procesu analīzes tehnoloģijas” pētījumi un viens zinātniskā virziena “Dabīgās valodas tehnoloģijas” pētījums.

Projekta ietvaros par pētījumos sasniegtajiem rezultātiem sagatavotas 24 publikācijas, no kurām lielākā daļa indeksētas tādās datubāzēs kā SCOPUS un Web of Science.

2018. gada jūnijā IT kompetences centra zinātniskā virziena “Biznesa procesu analīzes tehnoloģijas” vadītāja apmeklēja EUNIS 2018 Annual Congress Parīzē, lai veicinātu starptautisku sadarbību un zināšanu apmaiņu ar ārvalstu IT uzņēmumu pārstāvjiem.

Līdz IT kompetences centra projekta „Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kompetences centrs” beigām atlicis viens ceturksnis.

Projekts tika uzsākts 2016.gada jūnijā un to plānots pabeigt līdz 2018.gada 31.decembrim, tā kopējās izmaksas ir 5’393’495,93 EUR un plānotais ERAF atbalsts 3’206’250,00 EUR.

Projekta ietvaros, sadarbojoties 16 uzņēmumiem un 5 zinātniskajām institūcijām, ir jaunradīti 15 produkti un tehnoloģijas. Par pētījumos sasniegtajiem rezultātiem sagatavotas 30 publikācijas, no kurām lielākā daļa indeksētas tādās datubāzēs kā SCOPUS un Web of Science.

Pētījumu pārstāvji regulāri piedalās starptautiskās konferencēs, lai iegūtu jaunas zināšanas un dalītos ar pētījuma rezultātiem.