Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

LU norisināsies 13. Starptautiskais kognitīvo zinātņu, loģikas un komunikācijas simpozijs [TIEŠRAIDE]

04.12.2018.

Latvijas Universitātē (LU) 8. un 9. decembrī norisināsies 13. Starptautiskais kognitīvo zinātņu, loģikas un komunikācijas simpozijs "Notikumi un objekti uztverē, kognitīvajos procesos un valodā", kas pulcēs zinātniekus no dažādām valstīm, lai runātu par simpozija tēmu - notikumu un objektu uztveri. Simpoziju organizē LU Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorija sadarbībā ar Latvijas Bērnu neirologu biedrību.

Skatīties TIEŠRAIDI
Skatīties MadScience lekciju "Truth and models in science" plkst. 15:30
Skatīties MadScience lekciju "Visualizing meaning: Semantic simulation of actions and events" plkst. 16:20

Simpozija šī gada tēma ir notikumu un objektu uztvere. Galvenā atziņa, kas caurvij simpozija ziņojumus — cilvēka pieredze un uztvere ir sakārtota notikumos laikā, un notikumi ietver objektus telpā. Simpoziju atklās Čikāgas Universitātes profesore un viena no zīdaiņu uztveres pētniecības stūrakmeņiem mūsdienu zinātnē - Amanda Vudvarda. 

Šogad izdevies sapulcināt nozīmīgus pētniekus, kas runās par notikumu un objektu uztveres līdzību. Piemēram, runātāju vidū ir prof. Džefrijs Zakss no Vašingtonas Universitātes Sentluisā, ASV, kurš kopā ar Barbaru Tversku ir izveidojis notikuma definīciju, kas mūsdienu uztveres un neirozinātņu pētniecībā ir noteicoša. Prof. Zakss pētījis arī to, ka cilvēki, skatoties kino, segmentē uztverto notikumos un veicis būtiskus neirozinātniskus atklājumus. Viņš ir autors divām nozīmīgām monogrāfijām un  daudzām publikācijām par notikumu un vizualizāciju uztveri un priekšstatīšanu. Zakss ir arī Vašingtonas universitātes Sentluisā Psiholoģijas un neirozinātņu departamenta vadītājs un radioloģijas profesors. Viņa pētniecība plaši atspoguļota arī izdevumos kā New York Times, The Guardian u.c.

Par notikumu atveidi valodā runās prof. Maikls Glanzbergs, nozīmīgs modeļteorētiķis un loģiķis no Ziemeļrietumu Universitātes, tēmu turpinās lingviste un psiholoģe prof. Aleksis Velvuda, no Dienvidkarolīnas Universitātes, ASV. Par loģisko un matemātisko objektu uztveri runās viens no Nīderlandes ietekmīgākajiem loģiķiem dr. Pols Dekers no Amsterdamas.

Ar referātu, kur kognitīvās psiholoģijas, lingvistikas un antropoloģijas jautājumi saistītā veidā tiks aplūkoti, lai pamatotu ideju par to, ka notikumu uztvere ir primāra attiecībā pret laika uztveri, uzstāsies prof. K. Sinha no Ķīnas, kognitīvās lingvistikas pamatlicējs Lielbritānijā un bijušais Starptautiskās kognitīvās lingvsitikas asociācijas prezidents. 

Notikumu un objektu atveidi mākslīgā intelekta sistēmās aplūkos Brendais Universitātes, ASV, izcilības profesors un viens no mūsdienu datorlingvistikas pamatlicējiem, Džeimss Pustejovskis.

Pasākuma kulminācija būs Roberta Blumberga izcilības lekcija, kuru nolasīs Indianas Universitātes izcilības profesors, ASV mākslu un zināņu akadēmijas loceklis Roberts Goldstouns. Šī ikgadējā lekcija tiek rīkota ar Latvijas Republikas konsula Ilinoijā Roberta Blumberga atbalstu.

Papildus simpozija darba kārtībai sadarbībā ar uzņēmumu Accenture norisināsies divas atvērtās “MadScience” sērijas lekcijas, kas paredzētas plašai publikai bez priekšzināšanām. Profesors Maikls Glanzbergs stāstīs par modeļu nozīmi zinātnē, un profesors Džeimss Pustejovskis stāstīs par nozīmes vizualizācijas jautājumiem. 

Papildus plenārreferātiem būs arī virkne augstas kvalitātes apstiprināto referātu, kuri pulcēs pētniekus no Nīderlandes, ASV, Vācijas, Austrijas, Īrijas, Dānijas, Azerbaidžānas, Lietuvas un Latvijas. 

Ar simpozija pilnu un aktualizētu programmu var iepazīties Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas mājas lapā.

Plašāk par Roberta Blumberga izcilības lekciju šeit.

Reģistrācija ir beigusies, taču jautājumu gadījumā sazināties: lpcs@lu.lv

Papildu informācija: lpcs@lu.lv

Simpozija darba valoda: angļu.

Paldies atbalstītājiem un sadarbības partneriem: Robertam Blumbergam, Modrim un Vallijai Galeniekiem, LU Fondam, Latvijas Bērnu neirologu biedrībai, uzņēmumam ACCENTURE, Latvijas Universitātei.