Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
LU1 komanda. No kreisās: treneris prof. Guntis Arnicāns, Andrejs Kuzņecovs, Aleksejs Zajakins un Pēteris Pakalns. Foto: NEERC organizatoru foto.
LU1 komanda. No kreisās: treneris prof. Guntis Arnicāns, Andrejs Kuzņecovs, Aleksejs Zajakins un Pēteris Pakalns. Foto: NEERC organizatoru foto.
LU1 komanda. No kreisās: treneris prof. Guntis Arnicāns, Andrejs Kuzņecovs, Aleksejs Zajakins un Pēteris Pakalns. Foto: NEERC organizatoru foto. LU2 komanda. No kreisās: treneris prof. Guntis Arnicāns, Vladislavs Kļevickis, Nikita Larka un Kristaps Čivkulis. Foto: NEERC organizatoru foto. Ekrānuzņēmums no apbalvošanas ceremonijas tiešraides.
Mūsu studentu komanda iekļūst pasaules spēcīgāko programmēšanas komandu simtniekā

05.12.2016

Sīvā cīņā, svētdien, 4. decembrī, Sanktpēterburgā notikušajā reģionālajā prestižo pasaules programmēšanas sacensību ACM ICPC pusfinālā Latvijas Universitātes (LU) programmēšanas komanda – Andrejs Kuzņecovs, Pēteris Pakalns un Aleksejs Zajakins – izcīnīja vietu pasaules studentu komandu programmēšanas sacensību finālā, kurā piedalīsies tikai 100 pasaules visspēcīgākās komandas. Fināls norisināsies 2017. gada 20.-25. maijā Repidsitijā, Dienviddakotā, ASV.

Pusfinālā piedalījās 228 komandas no 13 valstīm. Latviju sacensībās pārstāvēja divas LU komandas – LU spēcīgākā komanda (LU1: Andrejs Kuzņecovs, Pēteris Pakalns un Aleksejs Zajakins) kopvērtējumā izcīnīja 14. vietu un turpinās cīņu par medaļām, savukārt otra spēcīgākā LU komanda (LU2: Kristaps Čivkulis, Nikita Larka un Vladislavs Kļevickis) uzrādīja ļoti labus rezultātus, ierindojoties 33. vietā. Sacensību noteikumi paredz, ka finālam var kvalificēties tikai viena komanda no katras universitātes.

LU komandu treneris, prof. Guntis Arnicāns stāsta par sacensību gaitu: “Jau nedaudz pēc sacensību sākuma kļuva skaidrs, ka šogad uzdevumu komplekts nesatur dažus nosacīti vieglus uzdevumus. Pirmie sekmīgie risinājumi tika iesūtīti vēlāk nekā parasti, un bija mazāk komandu, kas spēja pirmajā stundā atrisināt vismaz kādu uzdevumu. Gala rezultāti uzrādīja, ka starp iedotajiem 13 uzdevumiem tiešām nebija vienkāršu uzdevumu, jo 49 komandas 5 stundu laikā nespēja atrisināt nevienu uzdevumu. Pusstundu pēc sacensību sākuma sāku uztraukties, jo mūsu komandas nebija izrādījušas nekādas dzīvības pazīmes. Negaidīti iepriecināja komanda LU2, kas ap 45 minūti veiksmīgi iesūtīja 2 uzdevumus un ierindojās ļoti augstajā 7. vietā, bet par komandu LU1 nebija nekādas ziņas. Jau izskatījās, ka komanda kaut kādu iemeslu pēc nav pielaista pie starta vai arī ir nopietnas tehniskas problēmas ar datoru.

Pirmās stundas beigās LU1 beidzot sekmīgi iesūtīja pirmo uzdevumu. Vēl pēc nepilnas pusstundas bija otrais uzdevums, bet ar tik lēnu startu mūsu spēcīgākā komanda pēc pirmajām divām stundām bija patālu pat līdz pirmajam pussimtam. Atrisinot trešo uzdevumu, abas komandas turējās ap 50. vietu ar mazām cerībām pietuvoties labākajām komandām. Balstoties uz statistiku, prognozes nebija iepriecinošas, jo mūsu komandām pēdējā laikā sacensību noslēgumā neizdodas iesniegt sekmīgus risinājumus. Visas cerības tika liktas uz trešo stundu, kas mūsu komandām parasti bija veiksmīga.

Grūtie uzdevumi apturēja arī pārējās komandas, un mūsu komandas pamazām sāka kāpt uz augšu – LU2 pēc 3,5 stundām ar 5 uzdevumiem pacēlās uz 24. vietu, bet LU1 pēc brīža ar 6 uzdevumiem uzlēca uz 9. vietu. Šajā brīdī citu komandu treneri sāka apsveikt ar sasniegto. Atlikušajā pusotrā stundā jau ierasti neveicās, un mūsu komandas vairs nespēja neko atrisināt. Izanalizējot informāciju, kas bija savākta par pēdējo stundu, bija liela pārliecība, ka esam tikuši finālā. Tas apstiprinājās apbalvošanas ceremonijā, jo tika izcīnītas ļoti augstās 14. un 33. vieta, kas ir vislabākais divu LU komandu panākums līdz šim, iepriekšējais rekords bija 2005. gadā, kad tika iegūta 15. un 37.vieta.”

“Sacensības šogad izvērtās spraigas – iesākām lēni, jo vieglākie uzdevumi sastāvēja no neērtiem ievaddatiem, uz kuriem neuzmanības dēļ pazaudējām laiku, taču ceturtajā stundā bijām jau 9. vietā. Pēdējā stundā strādājām pie diviem dažādiem uzdevumiem, diemžēl nepietika laika pabeigt tos līdz galam. Pēc sacensībām izdarījām secinājumus, ka jāpiestrādā pie pēdējās stundas stratēģijas. Kopumā mēs esam priecīgi, ka iekļuvām finālā un tuvākos mēnešus veltīsim laiku gan dažādu uzdevumu risināšanai, gan sacensību stratēģijas apdomāšanai,” stāsta LU spēcīgākās komandas dalībnieks Pēteris Pakalns.

Pasaules studentu programmēšanas sacensības (ACM ICPC) ir senākās un prestižākās akadēmiskās programmēšanas sacensības pasaulē. Katru gadu sacensībās piedalās vairāk nekā 40 000 dalībnieku, kas pārstāv vairāk nekā 2700 universitātes no vairāk nekā 100 valstīm. Sacensību ceturtdaļfināli un pusfināli norisinās reģionos visos apdzīvotajos kontinentos, savukārt uz fināla sacensībām dodas ap 100 pasaules spēcīgākās komandas. 

Latvijas Universitāte šajās sacensībās piedalās jau kopš 1996. gada un šobrīd ir vienīgā universitāte, kura pārstāv Latviju. Iekļūt pasaules finālā LU komandām līdz šim bija izdevies divas reizes – 2012. gadā, 112 pasaules spēcīgāko komandu konkurencē iegūstot dalīto 18. vietu, un 2014. gadā, 122 komandu konkurencē iegūstot dalīto 45. vietu.

LU komandas sacensībām sagatavo LU Datorikas fakultātes profesors Guntis Arnicāns un viespētnieks no Kazaņas Federālās universitātes Kamils Hadijevs. LU studentu komandu dalību sacensībās atbalsta: A/S „Exigen Services Latvia”, SIA „Datakom” un VISMA grupas uzņēmumi Latvijā. Ziedojumu administrē Latvijas Universitātes Fonds.

Apbalvošanas ceremonija