Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Seminārs par informācijas vizualizāciju un uztveri "Topoloģija, ģeometrija un funkcija"

30.05.2018.

LU Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorija aicina visus interesentus uz semināru par informācijas vizualizāciju un uztveri. Seminārā savu pētījumu rezultātus prezentēs gan DF Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas pētnieki, gan ārzemju viesi, tostarp, Austrumanglijas Universitātes Psiholoģijas skolas direktors, profesors Kenijs Koventrijs (Kenny Coventry) un Lēvenes Katoļu universitātes Uztveres dinamikas laboratorijas vadītājs, profesors Kēss van Lēvens (Cees van Leeuwen). Seminārs notiks 1. un 2. jūnijā, Latvijas Universitātē (Raiņa bulvārī 19).

Seminārs ir noslēguma pasākums Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas projektam "Strukturālas līdzības topoloģiskā modelēšana: informācijas vizualizācijas topoloģiskā un eksperimentālā analīze". Projektu atbalsta Latvijas Universitātes mecenāts SIA "Mikrotīkls", ziedojumu administrē Latvijas Universitātes fonds. Semināra norisi atbalsta arī uzņēmums “Accenture”.

“Gada laikā Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorija ir veikusi dažādus pasākumus un pētījumus par informācijas vizualizācijas jautājumiem. Šī tēma ir nozīmīga, jo vizuāli izteiktu informāciju cilvēki uztver viennozīmīgāk un labāk, turklāt vizuāli telpiskās prasmes ir būtiskas, lai veiksmīgi apgūtu zināšanas dažādās jomās. Neraugoties uz vizuāli telpiskas informācijas nozīmīgumu, joprojām nav skaidri zināms, kādi faktori tieši uzlabo informācijas uztveramību un kādos apstākļos un kādu informāciju cilvēki uztver ātrāk un kādu lēnāk. Tāpat nav zināms, kādas telpisko formu īpašības uzlabo informācijas uztveramību, piemēram, kādi simetrijas veidi.

Vēl nav skaidrs, kādas telpiskās prasmes uzlabo sekmes un spējas kādos no studiju virzieniem. Šos jautājumus esam gada laikā pētījuši projekta ietvaros un esam veikuši nozīmīgus atklājumus gan telpisko prasmju sastatījumā ar zināšanu apguves virzieniem, gan arī veikuši būtisku pienesumu telpiskās informācijas uztveres pētījumos. Pētījumi šobrīd tiek aktīvi aprobēti vadošās konferencēs Eiropā,” stāsta DF Uztvers un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs, profesors Jurģis Šķilters.

Projekta noslēguma pasākumā piedalīsies pētnieki no dažādām nozarēm - psiholoģijas, kognitīvās zinātnes, datorzinātnēm, mākslīgā intelekta pētniecības, neirozinātnes, lingvistikas. Seminārā piedalīsies pētnieki no Latvijas, Lietuvas, Lielbritānijas, Vācijas, Īrijas un diskutēs par telpisko zināšanu specifiku dažādu zinātņu griezumā.  Ar plenārreferātiem uzstāsies izcilais Lielbritānijas psihologs, Austrumanglijas Universitātes Psiholoģijas skolas direktors, profesors Kenijs Koventrijs (Kenny Coventry). Viņš uzstāsies ar plenārreferātu par informācijas vizualizācijas psiholoģiju “The psychological science of visual information: How to engage an audience in a multimedia world”.

Savukārt 1. jūnija pēcpusdienā, plkst. 17.30, norisināsies profesora Kēsa van Lēvena (Cees van Leeuwen) lekcija (Accenture MadScience semināra ietvaros) par neirālo un kognitīvo procesu saistību un atšķirību. Prof. Kēss van Lēvens ilgus gadus vadīja vienu no pasaulē lielākajiem neirozinātņu centriem Japānā (RIKEN pētniecības centrs) un šobrīd vada vienu no lielākajiem neirozinātņu pētniecības centriem Eiropā - Uztveres dinamikas laboratoriju Lēvenas Katoļu universitātē, Beļģijā.

Programma

Seminārs notiks angļu valodā.